Bolí vás duše? Poradíme, jestli vyrazit k psychologovi, terapeutovi nebo k psychiatrovi.

Nemoci duše

Ne všichni věří v sílu psychologie. Někteří ani psychologii jako vědu neuznávali. Nicméně doba je moderní a lidé pomalu přichází na to, že nelze vyléčit jejich somatické potíže, aniž by se někdo podíval na jejich duši. Proč se ale lidé psychologů, terapeutů či psychiatrů bojí? Mohli by snad zjistit, že člověk ve svém nitru ukrývá nějaké tajemství? Možná. I kdyby bylo nějaké tajemství odhaleno, vyzrazení se bát nemusíte. Psychologové a terapeuti dodržují etický kodex a psychiatři dodržují lékařské tajemství. A jaké jsou tedy mezi jednotlivými odborníky na duši rozdíly?

Kdo je kdo

Pokud se chcete svěřit do rukou lékaři, který studoval medicínu po dobu šesti let, vyhledejte psychiatra. Počítejte ale s tím, že množství těchto lékařů zdaleka nemůže uspokojit poptávku, proto bude váš čas s odborníkem omezen.

psychiatr

Sezení s psychiatrem hradí zdravotní pojišťovna, takže platit nic nebude. Možná nějaký doplatek za léky, které vám tento doktor smí jako jediný předepsat. A pokud léky brát nechcete, zvolte raději návštěvu psychologa či psychoterapeuta. Psycholog je člověk, který studoval psychologii na vysoké škole a získal vysokoškolský titul. Sezení s ním nejsou hrazena pojišťovnou, ale psycholog může působit na základních, středních a vysokých školách a sezení s ním na půdě školy, pokud jste student, je zdarma. Někdy vám doporučí psychiatr, ať si zkusíte promluvit s psychologem, který na vás bude mít více času. Nenechte se mýlit, že bude stačit jedno nebo dvě sezení. Pokud chcete svou duši opravdu uzdravit, chvíli bude trvat, než se společně dopátráte příčiny vašeho trápení. Ideální je řešení psychosomatických potíží. A pro koho je terapie?

Terapie – cesta ke svobodě

Říká se, že kdo chce žít svobodným životem, ať chodí na terapii. Pokud nemáte velké zdravotní problémy a řešíte spíše komunikaci, vztahy s rodinou či partnerem nebo sami se sebou, zvolte psychoterapii. Terapeut má za sebou několikaletý kurz, kde poznával sám sebe a pak se učil poznávat problémy druhých a pomáhat jim hledat řešení. Ale může mít také vystudovanou psychologii nebo jinou vysokou školu.

brána_do_duše

Psychoterapeutický kurz je omezen pouze věkem, je určen lidem od dvaceti šesti let. Vybrat si můžete skupinovou terapii (sem patří například anonymní alkoholici), párovou, kam docházíte s partnerem nebo individuální. Směrů terapie existuje celá řada, od regresní terapie, která se zabývá minulostí nevyjímaje minulých životů, přes kognitivní terapii, která se zaobírá logikou věcí, až po behaviorální psychoterapii, která vás může zbavit fobií díky nácviku správného chování.