Dnešní menu za pouhé čtyři mušle

Jsou věci, bez kterých si život už neumíme ani představit. Mezi ně jistě patří i peníze. Zkusme se však vrátit do doby, kdy totoprokletí lidstva, jak jsou peníze někdy nazývány, ještě neexistovalo. Určitě si každý z nás pamatuje ze školy pojem výměnný obchod. Umíte si ho ale představit i ve skutečnosti? Myslím, že to bylo docela složité.
mušle v písku
Například – máte sekerku a chcete jí vyměnit za misku. Jednoduché? Ani náhodou. Než narazíte na někoho, komu právě sekerka chybí, můžete pobíhat jako ta ubohá slepička, která chtěla v pohádce zachránit svého kohoutka. A pochybuji, že v prvobytně pospolné společnosti narazíte na nějakého řemeslníka – lidumila.

Proto bylo potřeba zavést jednotnou měnu.

Tím se hned po výměnném obchodě stala například sůl
                                                                                 anebo
                                                                              drahé kovy.

Nejzajímavější je ale bezesporu platidlo v podobě mušle kauri. Krásná oblá mušle se používala v Africe, Indii, Indonésii a Číně. Pokud by se tento nápad donesl až do našich zemí, mohli jsme dnes místo peněženek nosit „mušlenky“.
Ovšem, neumím si představit velikost ruksaku, pokud by šel člověk kupovat
dejme tomu dům.
hromada mušlí
Jelikož mušličky do světa díru neudělaly, nastoupily zmíněné drahé kovy. A to už byl jen krůček k našim penězům. Aby se totiž nemusely jednotlivé kousky vážit a měřit, nasekaly se na stejné kousky. Pak už stačilo panovníkovi, který právě seděl na trůně či knížecím stolci, z kousku kovu udělat placku a označit ji svýmportrétem.
A nutno dodat, že tahle platidla nám vydržela nejdéle. Postupně se k nim přidaly papírové peníze, které ale s velkým nadšením přijaty nebyly. Copak papír může mít nějakou hodnotu? To by teprve naši předkové zírali na virtuální peníze, za které si můžete koupit virtuální zboží. Nevím, jak bychom jim vysvětlili, že si kupujeme něco, co vlastně neexistuje něčím, co také není.
Možná by nám doporučili nějakého
        odborného lékaře.