Jak se stravovat pro zdraví naší prostaty?


Udržování zdravé prostaty je základ pro mužské zdraví. V posledních letech narůstá počet případů rakoviny prostaty, proto by muži měli dbát na prevenci těchto onemocnění více, než kdy předtím.

Je vůbec nějaká prevence proti onemocnění prostaty? Ano, je. Dokonce více. A jedním z preventivních opatření je dodržování správného jídelníčku. Existuje totiž spousta prostatě nevhodných potravin. Mezi ně řadíme třeba mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, červené maso nebo alkohol.

Existuje ale i spousta potravin, které by muži naopak do svého pravidelného jídelníčku zařadit měli, aby byli prospěšné pro zdraví jejich prostaty.

Ryby s vyšším obsahem tuku

Ne všechny tuky jsou zlé. Musíme si vybírat jen ty správné. Ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin jsou našemu zdraví velmi prospěšné. Nejen že podporují zdraví našeho srdce, ale mohou mít i dobrý vliv na vaši prostatu. Mezi tyto ryby řadíme například lososa, makrelu či sardinky.

losos

Rajčata

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin. A není divu. Rajčata se svou šťavnatou a nasládlou chutí jsou vhodná téměř do každého pokrmu. Navíc obsahují látku zvanou lykopen, která dle studií snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty a také zpomaluje růst již vzniklých nádorů.

Bobulovité ovoce

Bobulovité ovoce je nejen velmi chutné, ale i skvělé pro naše zdraví. Má nízký obsah kalorií, takže je výborné i pro ty, kteří si drží štíhlou linii. Mezi bobulovité ovoce řadíme jahody, maliny, borůvky nebo ostružiny. Jedná se o silné antioxidanty, které chrání buňky vaší prostaty před poškozením.

borůvky

Kurkuma

Kurkuma je koření, které se používá již tisíce let, a to především v oblasti Asie. Kurkuma je skutečným pokladem pro naše zdraví. Má velmi silné antioxidační a také protizánětlivé účinky. Dle studií má kurkuma schopnost ovlivňovat růst buněk u nádorových onemocnění prostaty.