Jak do manželství vrátit jiskru

Možná žijete v dlouholetém manželství a vidíte, jak se váš vztah za ty roky změnil. Vzpomínáte na počáteční zamilovanost a chemii a vidíte, co vše teď funguje jinak. Bohužel, vztah je zpravidla nejhezčí a nejintenzivnější na začátku, nicméně pokud na něm budete pracovat, bude přesto krásný i po dlouhé době! Myslete na to, že po letech získává zase jinou úroveň, máte za sebou roky zkušeností a zážitků, vybudovali jste si mezi sebou důvěru, přátelství, vlastně jste propojení na vyšší úrovni než na počátku, byť chemie funguje jinak. Co můžete vyzkoušet, abyste vztahu dodali jiskru? Zkuste se zamyslet nad tím, co vám vadí, na čem byste měli pracovat. A můžete vyzkoušet následující tipy.
polibek na krk
Zásadní je, trávit spolu kvalitně čas. Věnujte se sami sobě! Po letech zpravidla žijete v domácnosti s dětmi, které vám příliš prostoru nedají. Přesto, je důležité trávit spolu čas pouze jako pár, nikoliv jen jako rodiče. Protože v nabitém programu bývá problém si čas najít, nejlepší je, nastavit si pravidelné rande ve dvou, například jednou za měsíc, záleží na vašich časových možnostech. Můžete podnikat cokoliv, co máte rádi! Nějaký společný koníček, večeře, kino, výlet. Může vyzkoušet nějakou úplně novou činnost a podnikat ji pravidelně spolu! Domluvte si, že každé rande bude překvapení – a vždy jeden z vás připraví něco zajímavého pro toho druhého!
Pokud máte, asi jako bohužel většina lidí, tendence trávit večery pasivně tak, že sedíte u mobilu a televize a vlastně si nepovídáte, dávejte si pozor na komunikaci. Jestliže vás jinak nic nedonutí, nastavte si třeba jeden den v týdnu, kdy budete doopravdy spolu – budete si povídat, dáte si něco dobrého, zahrajete si nějakou hru – cokoliv, co vás těší! Ale bez mobilu a televize, abyste vnímali jeden druhého.
polibek nad kávou
Ve vztahu je důležitá intimita a sex, bohužel se často po letech vytrácí. Pokud je to ve vašem vztahu problém, zkuste na to myslet, udělat si více času. Vymyslete něco, co by vás naladilo, ať už jde o erotické hračky, prádlo, masáže, cokoliv. Jestliže to nefunguje spontánně, je vhodné nastavit si konkrétní den v týdnu, kdy se sobě budete v tomto směru věnovat. Určitá pravidla fungují, pokud již ve vztahu něco není v pořádku a chcete to napravit. Například se znovu naučte políbit se při odchodu/příchodu z domu. Pokud žijete ve stresu a uvědomujete si, že spolu často nejednáte hezky, pracujte na tom. K milovanému člověku se často chováme hůř, než k cizímu. Myslete na to, abyste vždy o cokoliv hezky požádali a poděkovali. Chovejte se k sobě slušně a s respektem.