Léto v Anglii

Díky volnému trhu vám pro práci v Anglii stačí vlastně jen platný pas a national insurance number, neboli NINO. Pokud jedete s agenturou, tak vám většinou NINO vyřídí oni, pokud cestujete na vlastní to pěst, tak se připravte na, že vás nejdříve čeká pohovor s úředníkem a asi dva týdny čekání, než vám číslo dorazí.
vlajka velká británie.jpg

V průběhu čekání už pracovat můžete, ale váš zaměstnavatel by měl vědět, že na své NINO teprve čekáte. NIKDY, NIKDY, NIKDY se nenechte zaměstnat někým, kdo vám slibuje, že pro něj můžete pracovat, aniž byste si o toto číslo zažádali. To totiž slouží k evidenci toho, že za vás zaměstnavatel platí zdravotní a sociální pojištění, a práce bez něj je tedy nelegální. Pokud byste takto vydělávali, vystavujete se riziku postihu ze strany britské i české justice.
červená telefonní budka.jpg 
V UK jsou pro brigády velmi oblíbené ZERO HOURS kontrakty. Co to znamená? Ve zkratce to, že nemáte zaručené, kolik hodin budete pracovat. Hodně se používá tam, kde se objem povinností mění podle sezóny, třeba v hotelích, restauracích, zábavních parcích, ale i na oblíbeném sběru jahod nebo malin. Jestliže se pro tento typ zaměstnání rozhodnete, buďte opatrní a rozhodně si sežeňte reference od lidí, kteří na dané pozici pracovali před vámi. Jen tak si totiž uděláte reálnou představu, jestli se vám na dané místo vůbec vyplatí jet, protože firma nemá žádnou legální povinnost ujistit se, že vám vaše pracovní nasazení pokryje cestu a životní náklady. Takže musíte být opatrní, abyste nakonec místo výdělku neskončili ve ztrátě. Zajímavostí ale je, že tento typ smlouvy také znamená, že máte právo si určit, kolik hodin budete pracovat, a zaměstnavatel tedy nemá právo vám nutit směny a práci navíc.
most v Londýně.jpg 
Je také dobré si pamatovat jednu věc: lidé z Česka, Slovenska nebo Polska jsou pro většinu Britů asi tím, čím jsou pro mnoho Čechů pracovníci z Ukrajiny nebo z Rumunska: lidmi, kteří jsou ochotni dělat i na nekvalifikovaných pozicích, protože si na nich i tak vydělají víc než doma. Je dobré se proto dopředu v hlavě srovnat s tím, že mohou nastat situace, kdy se k vám budou podle toho chovat.