Osmileté gymnázium pro vaše dítě – Ano nebo ne?

Existují čtyři typy studentů, jejichž charakteristiky si můžete přečíst níže. Je možné, že vám bude připadat, že na vaše dítko sedí z každého typu něco, i to je možné, pokud se však pečlivě po dobu jednoho až dvou týdnů zaměříte na jeho přístup ke škole, zjistíte, že jednomu typu se podobá opravdu nejvíce. Jaké typy to tedy jsou?
chlapec na knihách
1)      Premiant, který se neučí
Nemáte ponětí o tom, kdy se vaše dítko učí a vlastně jste spíše přesvědčení, že se neučí vůbec a ono i přesto nosí domů až na občasné výjimky samé jedničky. K dělání domácích úkolů vás většinou vůbec nepotřebuje, a když mu je kontrolujete, bere to jako ztrátu času, jelikož ví, že má vše správně. 
Pokud takové dítě začne chodit na osmileté gymnázium, mohou následovat dvě varianty. Buď se stále nebude učit, ale je možné, že už to nebude stačit na samé jedničky a bude tedy vystaveno stresu z toho, že se mu o stupeň až dva zhorší průměrné známkování. Nebo se učit začne a v tom případě nejspíše zachová nastavenou laťku a v jedničkách bude pokračovat, ale bude ho to již stát mnohem více úsilí.
 
2)      Premiant, který dře
Pokud společnými silami dosáhnete s vaším dítětem toho, že nosí ze školy jedničky, věřte tomu, že na gymnáziu tomu tak dost možná nebude. Probírané látky bude víc a stejně tak průběžných testů a zkoušení. V tomto případě je dost možné, že dítě bude na gymnáziu nešťastné, jelikož už nebude v jeho silách vydřít samé jedničky. Pak už je jen na vás, jestli se vám podaří mu vysvětlit, že i jiné známky jsou fajn a to dříve, než to definitivně vzdá a přesune se na opačný konec klasifikační stupnice.
 
3)      Občas jedničkář, občas ne
Tento studijní typ se zdá být ideálním kandidátem pro osmileté gymnázium. Nerozhodí ho totiž špatná známka, protože ví, že když zabere, zase si jí opraví. Také ví, že nic není úplně zadarmo, něco mu jde líp a něco zase hůř.  Je smířený s tím, že u některých předmětů prostě musí více zabrat, pokud chce mít dobré známky. Tento typ pravděpodobně projde osmiletým gymnáziem relativně bez stresu, nebude mít sice samé jedničky, ale ani z něho nebude frustrovaný malý dospělý.
 obrázek pro školáčky
4)      Jedniček pomálu
Pokud má vaše dítě na vysvědčení jedničky spíše jen tak tak a musí o ně opravdu bojovat, vzdejte se v jeho zájmu představy o tom, že na osmiletém gymnáziu ho naučí, jak se má učit. Popřípadě představy o tom, že na výběrové škole se z něho stane génius. Tahle pohádka se téměř stoprocentně skutečností nestane, a pokud se vaše dítko na gymnázium dostane, budete se trápit všichni.