Plazi

Prvními plazy na Zemi byli dinosauři. Na této planetě žili více než 130 milionů let. Žilo zde mnoho druhů dinosaurů a převážně to byli dinosauři velkých rozměrů. Ne všichni z nich však byli masožraví, jak by se mohlo, při jejich velikosti, jevit. Například Brontosaurus se, při své výšce 10 metrů, živil větvemi stromů a vysokými rostlinami. Krokodýli patří do třídy plazů, kteří žili již v pravěku. Krokodýl, jak ho známe dnes se však vyvinul asi před 80 milióny let. Krokodýl je velice nebezpečné zvíře. Z naprostého klidu vyvine rychlost 70km/h, aby polapil svou kořist. Pokud se jedná o menší kořist, usmrtí ji krokodýl hned. Větší kořist si stáhne pod hladinu, kde ji utopí. Krokodýli ročně zabíjí 2 500 lidí.

Krokodýl

Hadů je na světě 3 600 druhů. Mezi hady, kteří nejsou nebezpeční patří slepýš. Jeho potravou jsou hlavně žížaly. Jedovatým hadem je zmije, ale její jed není tak silný, aby ohrozil život zdravého dospělého člověka. Ke smrtelně jedovatým hadům patří chřestýš, kobra nebo třeba mamba. Kobra královská je nejdelším jedovatým hadem na světě. Mamba černá je velice plachý had, její případné uštknutí je však smrtelné. Hadem škrtičem je hroznýš královský. Jeho oblíbenou kořistí jsou potkani nebo ptáci. Krajta je dalším hadem z čeledi škrtičů.

Mořská želva

Dlouhá může být až 9 metrů. Jídelníčkem těchto hadů jsou velcí živočichové. Nečiní jí problémy pochutnat si i na člověku nebo krokodýlovi. Anakonda není obvykle tak dlouhá jako krajta, je to však nejtěžší had na světě. Vážit může okolo 100kg. Její potravou jsou ryby, antilopy, uloví však i divoké prase. Na Zemi je kolem 3 000 druhů ještěrů. Většinou jsou to malé druhy jako třeba ještěrky, agamy, chameleoni nebo bazilišek. Velkým ještěrem je varan. Největším druhem je varan komodský, který má hmotnost až 150 kg. Kvůli změně klimatu je v ohrožení 60% druhů želv. Největší suchozemskou želvou na světě je želva obrovská, která váží více než 350 kg. Tato želva žije na Seychelách. Obvykle se dožívá více než 100 let.