Uchytí se mobilní dům i u nás?

Karavan, nebo také mobilní dům http://www.top-mobilnidomy.cz/, je v Americe, přesněji řečeno ve Spojených státech, poměrně rozšířeným způsobem bydlení. Koneckonců má řadu výhod – nejste vázáni k jednomu místu, a když se vám někde nelíbí, zkrátka popojedete zas o kus dál. A pokud jedete například navštívit příbuzné, vzdálené několik dní cesty, můžete jet s veškerým komfortem. Nemusíte také složitě hledat místa na přespání.

karavan1

Faktem je, že právě ve Spojených státech existují parkoviště určená speciálně pro karavany. Ty zde mohou parkovat, jak dlouho se jim zlíbí. Něco takového však u nás zatím nenajdeme. I když kdo ví, možná se také jednou dočkáme.

Mobilní domy totiž začaly pronikat také k nám. A ač zde zdaleka nejsou tak početné a ani tak obvyklé, a to ani ve srovnání s jinými evropskými státy, jako je například Belgie, přesto si pomalu získávají své příznivce.

Nabízí se však otázka, zda se stanou tak rozšířenými, jako je tomu jinde. Upřímná odpověď zní, že nejspíš ne. Na vině je především to, že nejsme až tak velký stát. Z jednoho konce na druhý dojedete během pár hodin. Navíc máme poměrně dobře fungující a propracovaný systém hromadné dopravy, takže skutečně není problém vyrazit na celodenní výlet například vlakem.

karavan2

Další věcí, která brání jejich rozšíření, je také jejich cena. Vzhledem k tomu, že se u nás jedná o poměrně nový produkt, a také proto, že cena automobilů je u nás standardně ve srovnání s jinými zeměmi vysoká, si jej zdaleka ne každý může dovolit.

Poslední věcí, která v tom brání, je to, že u nás jsou zimy poněkud tužší. A přestože topení bývá standardní součástí, rozhodně není pobyt v něm v zimě příliš příjemný, a to i z toho důvodu, že se jedná o poměrně malý prostor. Pokud v něm tedy žije celá rodina a kvůli zimě není příliš možné být venku, pak mohou nastat problémy.

Neočekávám tedy, že by se u nás v brzké době karavany nějak výrazněji rozšířily. Ale kdo ví, třeba se pletu. To ukáže jen čas.