Vysavač bazénu pracuje podobně, jako ten na koberec

Každý bazén, v němž se chceme koupat, musí být vybaven zařízením pro udržení potřebné kvality vody. Jde zejména o prostředky bazénové chemie, které brání roznožování choroboplodných zárodků, a zároveň filtrační okruh, kde se zachytí většina nečistot mechanického rázu, jako jsou listy a stébla trav, odumřelý hmyz, prachové částice z ovzduší, vlasy, chlupy, zbytky krémů, kožní maz a šupinky atd. Pokud je filtrace správně nadimenzována a dostatečně účinná, pak si poradí s většinou toho, co do bazénu nepatří. Nikdy však nedocílí toho, aby z něj odfiltrovala úplně vše.

hladina bazénu

Část z nich se vlivem zemské gravitace usadí na dně a tam se pak může stát vhodným podhoubím pro život různých mikroorganismů, zejména bakterií a řas. Kdybychom nevěnovali bazénovému dnu pozornost, snížila by se účinnost desinfekčních prostředků a vynakládali bychom zbytečně velké prostředky pro její doplňování a aplikaci. Proto se v bazénech běžně využívají vysavače.

nohy v bazénu

Vysavač bazénu pracuje na podobném principu, jako klasický stroj na koberec, s tím rozdílem, že se nečistoty akumulují ve filtraci. Některé vysavače mají svůj vlastní filtrační systém i pohon, nazývají se robotické neboli plně automatické, ale výjimečné nejsou ani docela obyčejné nástavce na teleskopickou tyč, které obsluhují lidské paže.

Ruční bazénový vysavač zastane stejnou práci jako všechny ostatní typy, pouze tomu musíte věnovat určitý čas a energii, ovšem ruku na srdce – tělesný pohyb vám jen prospěje, zvláště lidem, kteří vykonávají sedavé zaměstnání, a potřebují se více hýbat. Výhodou ručních nástavců je navíc jejich nízká cena a jednoduchost, takže se na nich nemá takřka co pokazit. Existují ovšem i poloautomatické stroje, které se samy pohybují, ale nemají vlastní filtraci a musí se připojit k té stávající, máte tedy na výběr ze tří základních možností.