Zvláštní přístup k životu

Mladí lidé mají velmi zvláštní přístup k životu. Například s intimním životem začínají ve velmi mladém věku, ale zodpovědnost odkládají, co to jde. Není výjimkou, že až do třiceti let žijí ve společné domácnosti s rodiči. Rozhodně by nebylo od věci, kdyby byli rodiči vedeni k tomu, aby se co nejdříve osamostatnili a postarali se o své vlastní bydlení. Rozhodně není dobrý přístup v duchu: „buď u nás doma, ať ušetříš a zatím si pořádně našetři.“ Lidé, kteří žijí u maminky do třiceti, si nikdy nic nenašetří.

Je dobré, aby se děti co nejdříve osamostatnili a naučili se starat sami o sebe. Možná si snáze uvědomí, kolik co stojí a jakou hodnotu mají peníze. Možná to časem přispěje také k tomu, že si uvědomí i cenu vztahu. Že totiž láska není romantická procházka růžovou zahradou, ale zodpovědnost za život a pohodlí toho druhého a to v průběhu celého života.
 

Není nutné jít hned do hypotéky

Ale vraťme se k bydlení. Rozhodně není nutné, aby mladí lidé šli hned do hypotéky, ale rozhodně stojí za to situaci řešit samostatně a je hned několik způsobů.
•        Pronájem malé garsonky – garsonka je pro mladého člověka dostačující. Je cenově dostupná a mladý člověk si uvědomí, že živit se sám není zase taková legrace. Vůbec není na škodu, když mladému člověku po zaplacení nájmu a jídla nezůstane mnoho peněz. Alespoň to motivuje mladého člověka k tomu, aby si našel lépe placenou práci.
•        Pronájem bytu s kamarády – když si mladý člověk pronajme větší byt s kamarády a rozpočítá si nájem, vyjde to poměrně lacino. Výhodou je, že člověk není sám. Mladí lidé se rádi přátelí a život kamarádů na hromádce obvykle nepředstavuje problém. Výhodou je, že se lidé musí naučit společně vycházet a dělat kompromisy. Pro život dokonalá průprava.

Pronájem malého bytu s partnerem či partnerkou– jsou lidé, kteří soužití na hromádce neuznávají. Ale na druhou stranu člověk se naučí spoustě věcem a dozví se mnoho o tom druhém. Pochopitlně je třeba brát v potaz skutečnost, že velkým rizikem tohoto soužití je, že si dva pořizují společnou budoucnost a když to nevyjde (a první lásky často nevycházejí), nastává dilema s dělením majetku. Z toho důvodu je vhodnější začít s pronájmem již zařízeného bytu