Udržitelná domácnost

Začněte v koupelně
V koupelně lze v domácnosti očekávat nejrůznější škálu špíny a produktů, které se mají postarat o jejich odstranění. Zřejmě nikdo netouží po tom, pozvat si návštěvu, která Vás pak u společných známých pomluví, protože máte v koupelně nebo na záchodě nepříjemný zápach a nečistoty.
zelený dům
Přesto však není nutní ve snaze pečovat o koupelnové povrchy nutné činit nezvratitelné dopady na přírodu, na níž se většina nabízených čistících prostředků do domácnosti negativně podepisuje. Nejrůznější produkty vyráběné z ropy, látky uvolňující se skrze Váš odpad do vody a další nevhodné zacházení se životním prostředím mohou mít nedozírné následky nikoli pouze pro Vás samotné, ale také pro další osoby. V současnosti jsme toho svědkem v podobě dříve nebývalých výkyvů počasí
a podobných jevů.

V koupelně lze doslova za pár desítek korun učinit změny beroucí ohled na prostředí, v němž žijete,
a to například následujícími kroky:
·         Výměnou běžných (myšleno plastových) zubních kartáčků za ty vyráběné ze dřeva či je zcela vyměnit za jejich přírodní variantu.
·         Nákup bezfosfátových čistících prostředků, založených na přírodní bázi, jejichž odbourávání v přírodě nemá zásadní dopad na kvalitu vody či ovzduší.
·         Nákupem produktů označovaných jako „fair trade“, u nichž máte nejen jistotu dodržování potřebných standardů nikoli pouze z úhlu pohledu ekologie, ale také sociálního fungování (při jejich výrobě a prodeji nedochází k vykořisťování pracovníků podílejících se na těchto procesu).
strom v žárovce
Začněte sami u sebe
Není nutné hned zítra postavit samostatně fungující ekologický dům se solárními panely a dalším – poměrně drahým – vybavením, které si ne každý může dovolit. Ovšem pokud se každý měsíc rozhodnete ve své domácnosti nahradit alespoň jeden neekologický a zdraví škodlivý produkt jakéhokoli druhu, zjistíte, že během několika málo měsíců se Váš životní styl změnil z parazitování na přírodě na symbiotický vzájemný vztah, který je prospěšný oběma stranám.